Choď na obsah Choď na menu
 


Kultúrka na planžete

Na zakresľovanie situácie vo vzdušnom priestore nad západnou hranicou, ale aj v civilných koridoroch sa využívali na sále vo VÚ 8060 STOD kresliči, ktorí opačným písmom a sprava do ľava zakresľovali všetky údaje, ktoré im vyčítači zadávali 3 x do minuty na jedno hlásenie pripadalo 17 číselných znakov, tzn. v lapliach (slúchadlách) ich kreslič počul skoro ako rapotanie guľometu a bez minimálne polročného výcviku nemal šancu registrovať jednotlivé znaky v týchto po sbe plynúcich hláseniach.

Vzor kultúrky kresliťov na sále Mladí kresliči, ktorí prišli na sál slúžiť, slúžili prakticky non stop, okrem času na spanie, takžýe ich sužba išla 8 hodín služba, 8 hodín spánok, 8 hodín služba, 8 hodín spánok a tak stále dokola. To trvalo min. 6 mesiacov pokým neprišli noví zobáci na sál a tí sa museli učiť kresliť, počúvať, rozoznávať situáciu. ciele a spôsoby zápisu.

Spočiatku museli používať rámčeky, aby písmo malo príslušnú veľkosť a tvar, používali výlučne žlté masné ceruzky. Biele boli výsadou mazákov, po povýšení a keď už boli majstri vo svojej odbornosti a dokonca vedeli bez problémov kresliť aj situácie pri tzv. obletoch, kedy vzdušné sily ČSSR mali cvičné lety a naraz na planžete bolo 20 a viac cieľov.

Tieto ciele a ich lety boli dômyselne plánované vopred a pamätám si ako som na VS kreslil všetky plány obletov, čo bolo prísne utajované do poslednej chvíle. Využili moje schopnosti ako konštruktéra, ktorý kreslil stavebné výkresy v civile. Priznám sa, že som mal z toho isté výhody v podobe tzv. opúšťákov alebo KVOP ako sa to vtedyx označovalo (KVOP - krátkodobé voľné opustenie  posádky), ktoré trvalo asi 3 dni.

Vzor zápisu cieľa na planžete

 

Pozrite si vzory zakreslenia kultúrky ako takej a tiež vzor zakreslenia cieľa, veľkosť a autentickosť už nie je taká ako pred 27 rokmi, ale ešte stále to mám v ruke aj po vyše dvoch desaťročiach, také čoasi sa nedá zabudnúť.

Druhá ukážka je vzor zápisu cieľa na planžete, kde sú zapísané podľa spomienok číslo cieľa (2100), index, alebo tiež charakter cieľa (81) to znamenalo vzdušný nepriateľ, no a výška cieľa (200), čo znamenalo, že cieľ aletí na výške 20 km. Nakoniec pri každej polohe je zápis o minúte letu (01,02 atď.). Konkrétne toto je zápis pre let špionážneho lietadla SR-71 Blacbird, ktoré nalietavalo na štátnu hranicu s ČSSR od Regensburgu, alebo od severu popro hraniciach s NDR až dolu. Jeho otáčanie sa bolo sprvádzané tzv. zvukovým treskom, čo bolo počuť nesmierne ďaleko.

Vždy keď nalietavalo ESERKO, ako sme ho slengovo nazývali, tak popri ňom lietavali dve MIG-25, neskor MIG-29, ktoré monitorovali jeho let. Okrem toho sme zadávali východziu polohu rakeťákom do Slaného u Prahy, kde boli pripravené vtedajšie raketové systémy schopné zostreliť aj toto špionážne lietadlo, predchodcovia dnešných systémov S-300 a pod.